V roce 2012 jsem varoval před fondy WIOF (Cornhill Management), které si účtují nehorázně vysoké poplatky. Jako příklad jsem uváděl fond WIOF Eastern Mediterranean Performance Fund, který měl roční náklady 4,95 % (roční náklady = kolik si fond vezme z objemu majetku klienta, tedy nikoli pouze z výnosů, a to každý rok). Výzkumná agentura Morningstar fond označila za „portfolio žeroucí zombie fond“. Podílníci tohoto fondu skončili velmi špatně, viz graf.

graf1

Do stejné „žeroucí“ kategorie spadají fondy Evolution Value, které spravuje společnost CAIAC. Například fond Evolution Dynamic Fund má roční náklady přes 5 % a k tomu si účtuje poplatek za výkonnost (v minulém roce další náklad cca 1,1 %). To jsem ještě neviděl. Fond s takovými náklady dlouhodobě nemůže svým podílníkům přinést uspokojivý výnos. Je to matematicky vyloučené. A to jsme nevzali v úvahu vstupní poplatky. No dobře, možná kdyby fond řídil Warren Buffett, tak…

Pro srovnání, konkurenční stejně zaměřené fondy se nákladově běžně dostanou pod dvě procenta. Fondy Evolution navíc nemají téměř žádnou historii a spravuje je prakticky neznámá firma.

Vybavuji si scénu z filmu Wall Street – Peníze nikdy nespí. Michael Douglas tam má přednášku, ve které říká: „Jednou jsem řekl, že chamtivost je dobrá věc. Nyní to vypadá, že je legální“.

 

Zdroje:
Cornhill Management, http://www.1cornhill.com

Morningstar, http://www.morningstar.com/

KIID fondu Evolution Dynamic Fund,

http://www.evolution-funds.com/wp-content/uploads/2015/08/KIID_20150608_EVOLUTION_VALUE_FUNDS-EVOLUTION_Dynamic_Fund-Class_CZK_CZ.pdf