Akciové trhy se v posledních dnech vrací do normálu. V pondělí 5. února došlo na burzách po celém světě k nemalému poklesu. Americké akcie odepsaly více než čtyři procenta a velice podobný vývoj byl na dalších trzích, od Německa po Hong Kong. Ve čtvrtek, v době psaní tohoto komentáře, akcie dále oslabují. A proč se jedná o návrat do normálu? Pár čísel. Až do právě probíhající  korekce rostly americké akcie 404 dnů bez jediného pětiprocentního poklesu. To je při pohledu do historie neobvyklý klid. Když si vezmeme asi tak posledních sto let, zjistíme, že US akcie zaznamenaly pokles o pět a více procent v průměru třikrát za rok. Mimochodem ani pokles o 20 a více procent (takzvaný medvědí trh) nebyl nijak vzácnou událostí, přišel v průměru jednou za tři a půl roku. Panika tedy není na místě, čas od času vysoká volatilita je v samotné DNA akcií. Připomeňme si jednoho z nejúspěšnějších investorů, Petera Lynche:

„Přijdou hospodářské recese a na akciové trhy přijdou poklesy. Pokud to nechápete a nepočítáte s tím, že se to stane, potom nejste připraveni a na trhu se vám nepovede dobře.“

Na hospodářskou recesi to v dohledné době příliš nevypadá, čísla jsou solidní. Mezinárodní měnový fond zhruba před dvěma týdny zvýšil svůj odhad růstu globální ekonomiky v letošním roce na slušných 3,9 %. Jistě, MMF se může mýlit a křišťálovou kouli nemá nikdo. Každopádně zisky firem, pro investory naprosto klíčové, svižně rostou. Na tomto příkladu je vidět, že ekonomika nerovná se akciový trh. Burza má zkrátka svou vlastní logiku. Důležité ovšem je, že pokud držíte dobře diverzifikované investiční portfolio a nepodstupujete nadměrná rizika, přečkáte jakýkoli tržní vývoj.

Přestože akcie v tuto chvíli odepsaly jen několik procent, někteří investoři už stihli prodělat kalhoty. Fond se zajímavým názvem LJM Preservation and Growth Fund, který byl v posledních měsících dost populární, když jen v prosinci minulého roku do něj přiteklo sto milionů dolarů, ztratil více než 80 % hodnoty během pouhých dvou dnů.

Příčina debaklu? Fond sázel prostřednictvím finančních derivátů na to, že akciové trhy zůstanou i nadále klidné (málo volatilní) a prezentoval se jako alternativa k tradičním dluhopisovým a akciovým fondům. Bohužel akcie jsou ze své podstaty poněkud vrtošivé, takže sázka manažerovi fondu nevyšla.

Ponaučení pro investory? Za prvé, když si dá fond do svého názvu slova „uchování“ a „růst“, neznamená to, že na něm nemůžete ztratit své celoživotní úspory. Za druhé, u alternativních investic buďte velmi, ale velmi opatrní. Někdy vám přinesou až tak alternativní výsledky, že budete jen nevěřícně kroutit hlavou.