Četba výročních zpráv Buffettovy společnosti Berkshire Hathaway by měla být povinná pro všechny investory, kteří nechtějí odevzdat své peníze někomu jinému. Z poslední výroční zprávy (2016) uvedeme tři odstavce, které vás mohou nasměrovat k finančnímu úspěchu tím, že vám pomohou získat správný způsob uvažování a následně k nim uvedeme komentář.


  • Americký byznys – a tudíž i jeho akcie – bude mít v dalších letech prakticky jistě mnohem vyšší hodnotu. Inovace, růst produktivity, podnikatelský duch a hojnost kapitálu se o to postarají. Všudypřítomní pesimisté mohou dosáhnout úspěchu tím, že budou propagovat své temné předpovědi. Ovšem nebesa jim pomáhej, jestli budou na základě těchto hloupostí, které prodávají, také jednat.

Možná to znáte. Přijde za vámi prodejce zlata a začne vám dávat rady ohledně investování, samozřejmě zcela objektivní. Globální ekonomika se řítí do záhuby, takže je čas nakupovat zlato. Prodejce poskytuje svým klientům jednoduchý a snadno pochopitelný příběh, a proto má u mnohých nevyhnutelně úspěch. A že se ekonomika pořád ne a ne fatálně zhroutit? To přece nevadí, právě naopak, máte aspoň čas vesele nakupovat slitky. Nevyhnutelné se totiž blíží, pane Andersone. Hlavně se ale neptejte, jak moc rostla reálná cena zlata v posledních sto letech a jaký dopad na výsledek takové investice mají náklady na pořízení zlata. To vám prodejce říct nemůže, protože by nikdy neprodal.

Pozor také na další skupinu lidí, která se ze všech sil snaží, abyste finančního úspěchu nedosáhli – na mediální ekonomy. Ti totiž mezi sebou soutěží o pozornost a přízeň médií. A ta se získává osvědčeným postupem. Čím černější a kontroverznější předpovědi hlásám, tím více pozornosti se mi dostává.


  • Jistě, mnoho firem bude zaostávat, a některé zbankrotují. Třídění tohoto druhu je produktem tržní dynamiky. Budoucnost navíc také přinese občasné velké tržní poklesy – dokonce paniky – které budou mít vliv prakticky na všechny akcie. Nikdo vám nemůže říct, kdy se tato traumata objeví – ani já, ani Charlie, ani ekonomové nebo média. Meg McConnellová z pobočky FEDu v New Yorku trefně popsala realitu paniky: „Trávíme mnoho času tím, že pátráme po systémových rizicích

    ; ovšem ve skutečnosti mají tato rizika tendenci si nás najít.“

Nejdůležitější čtyři slova zní: nikdo vám nemůže říct. Četba předpovědí různých ekonomů, politologů a burzovních analytiků je ztráta času, který můžete využít mnohem produktivněji. Vlastně každá předpověď by měla zahrnovat červeným písmem disclaimer: varování, může fatálně poškodit vaše finanční zdraví. Proč? Globální ekonomika je velmi složitý a propletený systém, který zahrnuje miliardy lidí. Je to tento důvod, proč předpovědi tak často selhávají. Dávejte také pozor na konzistentnost. Sem tam se někdo trefí, což je v té záplavě všech předpovědí nevyhnutelné. Bohužel ekonom či analytik, který správně předpoví určitou tržní událost, velmi často selhává v dalších předpovědích.

Velmi důležité je také to, co říká Meg McConnelová. Regulátoři trhu (zejména centrální banky) nejsou vševědoucí a neomylné. Jak by také mohly být, když je řídí lidé, byť vysoce inteligentní a kompetentní. Mohou sice poukazovat na riziko tady a riziko tamhle, ovšem to je všechno. Další krize totiž dost možná přijde z místa, které uniká naší pozornosti a které aktuálně nepokládáme za zdroj významných rizik.


  • Během těchto strašidelných period byste nikdy neměli zapomínat na dvě věci: Za prvé, všeobecný strach je váš přítel, protože vám servíruje levné nákupy. Za druhé, osobní strach je váš nepřítel. Ten je také neoprávněný. Investoři, kteří se vyhýbají vysokým a zbytečným nákladům a jednoduše dlouhodobě drží soubor velkých, konzervativně financovaných amerických společností, si téměř s jistotou povedou dobře.

Doporučení k finančnímu úspěchu je velmi jednoduché, ale zároveň není snadné se ho držet v praxi. Za prvé, držet akcie kvalitních firem, a to dlouhodobě. Buffett zmiňuje americké podniky, protože se přirozeně zaměřuje na svůj domácí trh, ale to samé platí u nás v Evropě a jinde. V Evropě je mnoho kvalitních a globálně vysoce konkurenceschopných firem. A za druhé, až přijde na burzy významný pokles či rovnou krach, tak správné reakce jsou pouze dvě. První spočívá v přečkání turbulencí, to znamená v nicnedělání. Což je často mnohem těžší než jakékoli dělání. Druhá spočívá ve výhodném nakupování. Když dav zběsile prodává, vy berete nákupní tašku a rozšiřujete své stávající investiční portfolio. Žádná další reakce nepřichází v úvahu, je-li skutečně cílem finanční úspěch váš a ne někoho jiného. Prodej akcií nebo akciových fondů po výrazném poklesu je základní chyba, která vede k permanentní ztrátě a nesmírně vás od cíle vzdaluje. Buffett s Mungerem k tématu výhodných nákupů ve výroční zprávě uvádějí: „…být psychicky a finančně připraven k rychlému jednání, když se objeví příležitosti. Zhruba každou dekádu se nad ekonomickou oblohou objeví tmavá mračna, ze kterých začne krátce padat zlatý déšť. Když se tato průtrž mračen objeví, je naší povinností spěchat ven s vanou a nikoli s čajovou lžičkou. A to také uděláme.“