Vítejte ve světě nadstandardního bankovnictví. Přesně takhle vás přivítá služba Erste Premier v produktové brožuře a pokračuje – jedinečnost a prestiž, špičková kvalita, osobní přístup a exkluzivita, dokonalost pro náročné. Až sem všechno lákavé. Ale potom se to trochu zvrtne. V části “Pro koho je služba určena” najdete sdělení: „Služba je určena nejnáročnější klientele, proto je vstup do služby podmíněn výší úspor a investic ve Finanční skupině České spořitelny v částce 1 500 000 Kč nebo úsporami a investicemi společně s úvěrovými produkty v celkové výši 3 000 000 Kč či měsíčními příchozími transakcemi na účet v hodnotě 50 000 Kč.“

Takže pro vstup do exluzivního a špičkového bankovnictví bohatě stačí se pořádně zadlužit. Potom vám banka dovolí využívat službu Premier za tisíc korun měsíčně. Jednou za čas můžete přijít na kávu do bezesporu reprezentativních prostor banky s exkluzivním interiérem, kde si promluvíte o vaší levné hypotéce.

Co k tomu dodat. Nejde zdaleka jen o přístup jedné banky. Stačí se porozhlédnout kolem sebe. Prostě pasiva jsou dnes nová aktiva, vítejte v době dluhové. Dávejte si ale velký pozor. Každý úvěrový boom, během kterého je život na dluh tak snadný, má svůj konec. Na začátku tohoto konce dochází k růstu úrokových sazeb, zdražování úvěrů a stále častějším případům platební neschopnosti domácností a firem.