S blížícím se koncem roku se v médiích začínají objevovat různé předpovědi. Investiční banky jako Goldman Sachs nebo UBS očekávají v roce 2016 návrat inflace. Jeden slavný tržní guru předpovídá burzovní krach. Kolegyně od konkurence ale tvrdí, že akcie si povedou „opravdu dobře“. Jeden analytik očekává v Číně finanční krizi, druhý tvrdí, že takové predikce jsou přehnané. Se svými investičními výhledy začínají přicházet i makléřské firmy.

Ano, také jsem mohl přeleštit svou křišťálovou kouli. Místo toho jsem se rozhodl vás seznámit s novou knihou Jasona Zweiga, která nese název Ďáblův finanční slovník. Je to výjimečná kniha, která svým způsobem není normální. Nabízí totiž cynický a sarkastický pohled na svět financí. Zároveň ale vysoce informovaný. Čtenář u knihy rozhodně neusne, bude se dobře bavit a co je nejdůležitější, dost možná díky ní ušetří nemalé peníze.

Ze slovníku jsem vybral několik skvělých definic, ke kterým uvádím svůj stručný komentář. Možná vám to pomůže vypořádat se s různými předpověďmi. Začneme hned u definice předpovídání…

PŘEDPOVÍDÁNÍ
Snaha předpovídat nepředpověditelné, měřením nesouvisejícího. Úkol, který tak či onak zaměstnává mnoho lidí na Wall Streetu.

Víte, kde budou ceny amerických akcií ode dneška za rok? Jaká bude míra inflace za pět let? Osobně o tom nemám páru a neváhám to přiznat. Možná existuje nějaký člověk, který tu křišťálovou kouli má. Víte, jak ho poznáte? Své precizní předpovědi si nechává jen pro sebe.

dividerx

TRŽNÍ GURU
Někdo, kdo neví, co se stane, ale kdo umí vystupovat jako někdo, kdo to ví.

Chcete, aby lidé věřili vašim zaručeným předpovědím? Podle vědců pomáhá sebevědomý hlas a červená kravata.

Chcete se stát guruem? Existuje jeden osvědčený recept na úspěch. Setrvale, celé roky, předpovídejte další finanční krizi a až konečně přijde, vychutnávejte si svou slávu.

dividerx

FOND S VELMI FLEXIBILNÍ STRATEGIÍ (Go-anywhere fund)
Podílový fond, specializující se na akcie nebo na širší škálu aktiv, který může ztratit peníze jakýmkoli představitelným způsobem.

Flexibilní strategie nemusí být vždycky výhoda. Dají se totiž za ni skrýt hodně spekulativní obchody. Jednoho dne vám manažer vašeho „můžeš-cokoli fondu“ může poslat výroční zprávu, ve které vás uctivě informuje, že vám sice ztratil veškeré peníze, ale zato velmi flexibilním způsobem.

dividerx

DISKONTNÍ BROKERSKÁ SPOLEČNOST (Discount brokerage)
Firma, která investorům umožňuje, aby si zničili svá vlastní portfolia sami, namísto toho, aby si zaplatili někoho, kdo to udělá za ně.

Možná to znáte. Zazvoní telefon a jakýsi mladý muž vám nabízí horký tip na akcii. Kupujte Tesla Motors! Životní příležitost! Obrovský budoucí růst!

Jedno z prvních uvědomění úspěšného investora zní: makléř není můj přítel. Vybavuji si scénu z filmu Záměna z roku 1983. Dialog zní takto:

Duke: Někteří naši klienti spekulují s tím, že cena zlata v budoucnosti poroste a další naši klienti spekulují, že cena zlata půjde dolů…A to dobré, Williame, na tom je, že ať naši klienti vydělají nebo ne, my za to dostaneme provizi…. No, co tomu říkáte?

William: No já mám pocit, že vy dva vedete sázkovou kancelář.

Duke: Vidíš, že to pochopil.

dividerx

TRPĚLIVOST
Vlastnost patrná u nižších forem života, jako jsou slimáci a želvy, nicméně vzácná u lidí investujících do finančních aktiv.

Je to přesně jak píše Charles Ellis. Investoři by si měli vzít příklad z rybářů a myslivců. Ti vědí, že důležité je „být tam“ a trpělivě čekat. Ošklivá pravda, kterou mnozí nechtějí slyšet.

 dividerx

ŽHAVÝ

Dříve žhavý. Stejně jistě jako slunce zapadá na západě, investorům se naskytne příležitost nakoupit žhavou investici až v době, kdy se chystá ochlazení.

Investoři neustále opakují chybu, která je stará jako burza samotná. Mají silný sklon nakupovat taková aktiva (např. akcie), která v nedávné historii přinesla velmi vysoké výnosy. Tím bohužel neustále přicházejí o peníze. Když nakoupíte žhavou (čti: předraženou) investici, která je právě v módě, pravděpodobně vám nepomůže ani trpělivost želvy.

dividerx

SEBEKONTROLA
Tajemství úspěchu investora. V každém se ukrývá anděl, ďábel, vzdělanec a idiot. Jestliže anděl a vzdělanec nejsou ve střehu, ďábel a idiot napáchají spoušť, jejíž náprava potrvá roky.

Typický souboj vypadá asi takto. Akcie poklesnou o dvacet nebo třicet procent. Ďábel vám radí, že byste měli okamžitě prodat, protože jinak podle něj ztratíte všechno. Anděl vám předepisuje trpělivost a říká, že akcie občas taky klesají, protože jsou to…akcie. Vzdělanec radí nakupovat a dodává, že po poklesu by prodával jen idiot. Samotný idiot nicméně vzdělance knock-outuje.

Prodáváte a až do konce svého života tvrdíte, že akciový trh je jen hloupé kasino.

 dividerx

BEZPEČNÝ

Termín používaný k popisu investice, která se chystá explodovat.

Když vám někdo bude tvrdit, že nějaká investice je bezpečná nebo dokonce bez rizika, dávejte velký pozor. Pokud mu uvěříte, pravděpodobně budete brzy svědkem finanční katastrofy. Obzvlášť nebezpečné je zmíněné slovo se spojením „vysoký výnos“.

Ďáblův finanční slovník by si měl přečíst každý investor, který se chce vyhnout nejčastějším investičním chybám a který se zároveň nechce stát snadnou kořistí různých finančních žraloků. A že jich na trhu plave hodně. Bohužel, spousta investorů bude knihu ke své škodě ignorovat.

Závěrem ta slíbená predikce na rok 2016. Myslím si, že i v roce 2016 bude spousta investorů postrádat trpělivost a sebekontrolu, tedy vlastnosti nezbytné pro úspěšné investování. Mnozí budou hledat bezpečné investice s vysokým výnosem, aby záhy zjistili, že neexistují. Stejně tak budou bez rozmyslu nakupovat žhavé investice s vírou, že budou ještě žhavější. V drtivé většině případů nebudou. Spousta investorů bude také vyhledávat různé předpovědi a na jejich základě budou ztrácet peníze. Všechno při starém.

serveimage